img

Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych

Wystąpienia publiczne oraz liczne prezentacje będą podstawą pracy większości menadżerów, na całym świecie.

Celem będzie przekazywanie strategii firmy, zmian czy też informacji po nowych produktach albo usługach. Często znajdują się także tam niepopularne decyzje. Podstawowym zadaniem każdej prezentacji będzie wzbudzenie zainteresowania słuchaczy oraz ich zaufania. Jednocześnie sama uwaga innych na nas może sprawić, że pojawi się u nas stres i coś na kształt różnorakich emocji, z którymi trzeba sobie radzić. Nie każdy będzie idealnym mówcą, ale każdy może takim być.

Na czym polega sztuka prezentacji?

Według starego powiedzenia jeden obraz może być wart tysiąc słów. Jeśli więc chcemy zaprezentować swoje produkty klientom należy pokazać, że ten produkt będzie mu rzeczywiście potrzebny. Jeśli szukamy inwestora to bardzo długo możemy mu tłumaczyć, dlaczego nasza oferta będzie najlepsza. Jednak najważniejsze będzie pokazanie tego wszystkiego, ponieważ tylko wtedy uda się nam wypracować odpowiedni efekt. Prezentacja to tak naprawdę sztuka, która rządzi się własnymi prawami. Nasi słuchacze na pewno chcą jakieś konkretnej informacji dla siebie o nowej strategii działania czy też o zmianach czy produkcie jaki będzie dostępny. Reguła Guy’a Kawasaki, który w branży technologicznej jest wyjątkową postacią to przygotowywanie 10 slajdów na 20 minut przemówienia, gdy czcionka będzie miała 30 punktów.

Tekst musi być duży, tak by był odpowiednio widoczny również dla tych osób, które siedzą bardzo daleko. Zwykle człowiek nie jest w stanie się skupić przez więcej niż 20 minut. Jeśli nie można powiedzieć w tym czasie wszystkiego to będzie znaczyć, że nasze przygotowanie jest złe. Trema czy obawa o to jakie będą reakcje publiczności to duży problem. Niektórzy nie potrafią stanąć twarzą w twarz ze słuchaczami. Pojawiają się bodźce, które zniechęcają nas do wystąpień publicznych. I nie chodzi tutaj od razu o porywanie tysięcy osób.

Tak naprawdę trzeba postawić na początek na proste wystąpienia, które nie będą nas stresować i z którymi bez większych problemów będziemy mogli sobie poradzić. To kluczowa sprawa, która będzie miała duże znaczenie i może wpływać na to czy będziemy się stresować.

Joanna

Redakcja b-plus-k.pl

Zobacz również