img

Występ motywacyjny - jak wzmocnić siłę i przekaz.

Co to jest występ motywacyjny?

Działa przekonująco na słuchaczy, uczy ich i motywuje do działania, pokazując jak skuteczna jest komunikacja międzyludzka i konstruktywne myślenie w codziennych obowiązkach. Nie jest to więc proste, łatwe wystąpienie, lecz musi zawierać odpowiedni poziom emocji i idei które wpadną w umysł i serca, tak by zaowocować sukcesami w późniejszym życiu. Tutaj kluczowe znaczenie ma połączenie wiedzy fachowej w danej tematyce z odwołaniem się do emocji słuchaczy, co w efekcie daje inspirację i motywację do działań. Chodzi nie tylko o życie osobiste słuchacza, ale i o zawodowe, a jedno nie wyklucza drugiego podczas występu motywacyjnego przygotowanego dla danej grupy osób.

Czynniki motywacyjne mają różne poziomy , siłę i charakter, a przygotowując się do wystąpienia warto pamiętać o:

- warunki w jakich przebywają słuchacze. Jest to bardzo ważne, ponieważ nikt nie będzie chciał uważnie słuchać jeśli będzie za zimno, za gorąco, będzie niewyspany, głodny lub zmęczony (np. po wczorajszym wieczorze integracyjnym który trwał do późna, a trening motywacyjny zaczynał się skoro świt).

- wypracujmy z grupa kilka najważniejszych problemów do rozwiązania jakie się pojawiają i z którymi będzie trzeba się zmierzyć. Jeśli zaczniemy od wyłowienia i wypowiedzenia realnych trudności z którymi mierzy się cała grupa, to możemy się spodziewać szybkiej identyfikacji z problemami i dyskusji na ten temat (np. osoby po 40 roku życia doskonale będą wiedziały co oznacza problem godzenia życia osobistego z zawodowym).

- odwołajmy się speechem do uczuć jakich pragnie każdy człowiek, czyli miłości, szczęścia i radości. Szukajmy odpowiedzi co zrobić by być szczęśliwym i spełnionym człowiekiem, do tego kreatywnym i radosnym, co daje odpowiednia motywacje do życia.

- poruszmy temat przyszłych planów i ambicji zawodowych, które ma każdy, a poprzez speech można wspomóc ich realizację.

- sprawmy aby speech dał uczestnikom treść jakiej się nie spodziewał otrzymać, wartość która poruszy go dogłębnie i da uczucie satysfakcji.

- speech powinien pokazać jak dążyć do samorealizacji i wykorzystywać lepiej swoje talenty.

- dajmy słuchaczom wizję, w której mogą zmienić świat, co będzie wielkim motywatorem i ideą na przyszłość.

Michał

Redakcja b-plus-k.pl

Zobacz również