img

CZY TE OCZY MOGĄ KŁAMAĆ, CZYLI O KONTAKCIE WZROKOWYM Z WIDOWNIĄ

Czy pamiętacie ze szkoły takich kolegów, którzy recytowali wiersz i patrzyli w sufit?

Pewnie już wtedy widzieliście, że głupio to wygląda. Jeśli nie wtedy to na pewno już teraz tak stwierdzicie. Można określić to profesjonalnie, że nie utrzymany był kontakt z wzrokowy z audytorium. Tak mimo, że chodzi o grupę uczniów to będzie to właśnie audytorium. Dlatego jeśli mamy przemawiać musimy patrzeć na te osoby, które nas słuchają. Wtedy zobaczymy, że każdy na to zwraca uwagę. jeśli ludzie uczestniczą w takiej prezentacji to również chcą coś z niej wyciągnąć. Właśnie z tego powodu tak bardzo ważne będzie to, by mieć z nimi pewien kontakt. Chcą na pewno usłyszeć od nas coś takiego co sprawi, że będą mogli z tego rzeczywiście wiele wyciągnąć. Jeśli wrócimy do kontaktu wzrokowego to musimy sobie przypomnieć, że jeśli z kimś bliskim rozmawiamy i mówimy coś ważnego to oczywiście nie patrzymy w ścianę czy podłogę.

Wręcz przeciwnie staramy się jakiś kontakt wzrokowy z taką osobą nawiązać.

W ten sposób będzie można liczyć na to, że będziemy pozytywnie ocenieni. Jeśli więc w rozmowie z bliskimi będziemy tak właśnie robić to w trakcie prezentacji również należy patrzeć na audytorium i w miarę możliwości przenosić wzrok z jednej osoby na drugą. Cała salę należy wzorkiem obejmować. Niech każdy z uczestników ma wrażenie, że będziemy mówić właśnie do niego. Można zatrzymać coś jakiś czas wzrok na jednej osobie i wtedy do niej konkretni mówić. Chodzi o to, by taka osoba mogła sobie pomyśleć, że to konkretnie dla niej są te informacje, o jakich w danym momencie się mówi. Warto także potrenować technikę w czasie jednej z prezentacji. Pamiętać należy o tym, że kontakt wzrokowy to oczywiście potężne narzędzie jakie mamy.

Odbiorcy na pewno zainteresują się wypowiedzią, jeśli będzie ona skierowana bezpośrednio do nich, a nie w sufit. Kontakt wzrokowy to tak naprawdę bardzo mocno narzędzie, które odpowiednio wykorzystywane może powiększyć naszą pozycję na rynku. Trzeba to brać pod uwagę i zwracać uwagę na to jak to wygląda.

Joanna

Redakcja b-plus-k.pl

Zobacz również