img

W jaki sposób przygotować się do wystąpienia publicznego?

Nie ma ludzi takich samych. W efekcie rozmaite zdarzenia w każdym człowieku pozostawiają całkiem inny świat. Nie brakuje osób, dla których wystąpienia publiczne są niezwykle stresujące. Z tego powodu warto zrobić wszystko, aby towarzyszący im stres zmniejszyć.

O czym trzeba pamiętać przed mającym się odbyć wystąpieniem publicznym?

1.Postaw na stosowny ubiór. Bez wątpienia liczy się wygoda. Zbyt ciasne buty sprawią, że skoncentrowanie się na analizie badań statystycznych będzie bardzo trudne.

2.Jeżeli stanie nie jest tym, co lubisz, trzeba zadbać o takie przygotowanie sali, aby wszyscy mogli usiąść.

3.Jeżeli stanie z pustymi rękami jest dodatkowym czynnikiem stresujący, trzymaj coś w ręce. Może to być długopis, a nawet notatki.

4.Zastanów się wcześniej nad tym, co może Cię rozpraszać lub sprawiać, że wystąpienie będzie utrudnione. Wiele osób powie, że jest to śmieszne, ale naprawdę może pomóc.

5.Trudno jest mówić o kwestiach, na których się nie znamy. Dlatego warto koncentrować się na tym, co nie jest nam obce. Trzeba więc wiedzieć w czym jest się najlepszym.

6.Jeżeli w wystąpieniu bierze udział kilka osób, należy ustalić kolejność. Przed wystąpieniem trzeba wiedzieć kto, o czym oraz w którym momencie będzie się wypowiadał.

7.Jeśli sala, w której ma odbywać się wystąpienie jest duża, koniecznie trzeba pomyśleć o mikrofonie. Dobrym rozwiązaniem jest również mówienie z podwyższenia. Z całą pewnością szkoda energii na wystąpienie, którego nikt nie usłyszy.

8.Podczas wystąpienia może zaschnąć w gardle. Dlatego warto zadbać o to, aby pod ręką mieć szklankę z wodą.

9.Bez wątpienia trzeba zwracać uwagę na czas trwania wypowiedzi. Jeżeli w sali nie ma w widocznym miejscu zegara, należy postarać się o niego. Można również w widocznym miejscu postawić jakiś mały zegarek.

10.Jednym ze sposobów na skupienie uwagi słuchaczy jest opowiedzenie anegdoty. Warto przed wystąpieniem zastanowić się nad tym, jakiego rodzaju zabawne historie towarzyszyły poszczególnym etapom naszej pracy zawodowej. Pomoże to ubarwić prezentację pełnymi humoru opowieściami. Trzeba jednak pamiętać o jednym: nie wolno opowiadać zbyt długo.

11.Ostatnia rada jest banalnie prosta: trzeba się uśmiechać. To dobry sposób na zyskanie przychylności słuchaczy.

Eryk

Redakcja b-plus-k.pl

Zobacz również