img

Prezentacja i wystąpienia publiczne cz II


Ułożenie ciała

Podczas prowadzenia prezentacji należy przyjmować otwartą postawę ciała. Nigdy nie wolno krzyżować rąk ani nóg. Koniecznie trzeba się wyprostować się. Taka postawa sprawia, że będziemy odbierani jako osoba pewna siebie oraz taka, która jest zainteresowana rozmową. Osoby, które się garbią, splatają ręce na piersiach postrzegane są jako mało przyjazne i niechętne do wchodzenia w jakikolwiek kontakt. Postawa jest zawsze odzwierciedleniem naszego nastawienia do rozmówcy. Otwarta postawa mówi o naszej otwartości wewnętrznej oraz sprzyja rozmowie.

Kontakt wzrokowy

Jeżeli podczas rozmowy nasz rozmówca unika kontaktu wzrokowego, możemy poczuć się zlekceważeni. Z drugiej strony zbytnie wpatrywanie się w oczy może peszyć i sprawiać, że będziemy czuli się atakowani. Prowadzone badania pokazują, że podczas bezpośredniej rozmowy powinniśmy utrzymywać kontakt wzrokowy przez maksymalnie pięć sekund. Następnie należy go zerwać, a po chwili nawiązać ponownie. Co ważne, nie trzeba używać do tego zegarka czy stopera. Ważne jest, aby być świadomym i nie przesadzać. Długość kontaktu wzrokowego zawsze zależna jest od dystansu, jaki dzieli rozmówców. Z osobą spotkaną w windzie czy autobusie nie nawiązujemy kontakt. Zrywamy go bardzo szybko, zwiększając dystans.

Mimika

Twarz bardzo dużo mówi o naszych emocjach. Patrząc na usta oraz brwi, można bez trudu odczytać, czy nasz rozmówca jest zadowolony czy też robi się w nim gniew. Bardzo często nie zdajemy sobie nawet sprawy z naszych grymasów. Na wypowiedź rozmówcy możemy zareagować na przykład, ściągając brwi. Jest to bardzo wyraźny sygnał mówiący o naszej opinii. Bez wątpienia w cenie jest zawsze życzliwy uśmiech. To prosty sposób na to, aby wprowadzić przyjazny klimat do naszej rozmowy.

Gesty

To jeden z elementów mówiących o zaangażowaniu danej osoby. Ci, którzy są mocno zaangażowani, na ogół dość silnie gestykulują aniżeli osoby, którym dany temat jest naprawdę obojętny. Z gestykulacją nigdy jednak nie należy przesadzać. Może bowiem zdarzyć się tak, że słuchacze będą tak skoncentrowali na naszej bujnej gestykulacji, że zapomną całkiem o treści, którą im przekazujemy. Godne stosowania są przede wszystkim gesty otwarte, które prezentują wnętrze dłoni.

Eryk

Redakcja b-plus-k.pl

Zobacz również